מסע זמני בחיים, בליווי תזמורת. או: מסע מוסיקלי לבינתיים, אגב החיים.

הבנתי לראשונה שמוסיקה זה החיים והחיים זה מוסיקה כשזכרונות נהיו לא ויזואליים, אלא מוסיקליים. תוים מזכירים לי מקומות, ונופים מזכירים לי צלילים. הבנתי זאת לראשונה כשנסעתי עם משפחתי לכרתים בתור ילד. פרטים מהטיול אני כבר לא כל כך זוכר, אבל בכל פעם שאני שומע את אירוסמית', הלהקה האהובה עלי בגיל 13, ואולי היחידה שהתנגנה לי בדיסקמן באותה חופשה, אני רואה את הנוף הנפלא של האי, כאילו אתמול הייתי שם. צליל גיטרה אחד מעלה ריחות, צבעים ורגשות. בכל פעם מחדש אני נפעם מכוחה של המוסיקה. ניתן לשחזר רגעים וחוויות נשכחות על ידי שירים, ולהיפך – אם מאמצים קצת את המוח, אפשר לשייך כמעט לכל רגע שיר, אלבום או להקה שהייתה ברקע. פסקול של החיים שכזה. נפלא.

 

תמונה #1

גיל ההתבגרות עבר עלי בצורה מעט שונה. או אולי אני רק אוהב לחשוב כך. זה הגיל בו הבנתי שלהיות כמו כולם זו לא מעלה. מי שלימד אותי את זה הוא סיד בארט. עם בארט למדתי על עצמי, ועליו, בו זמנית. עלי למדתי קצת מי אני, התחלתי סוג של מסע, שעדיין נמשך. עליו למדתי כל מה שיכולתי. בפעם הראשונה בחיי הרגשתי מה זו תשוקה למוסיקה. איך פרטי טריוויה שלא מעניינים כמעט אף אחד הופכים עבורך לדבר יקר ערך. איך פיסת מוסיקה קטנה יכולה להפוך עבורך עולמות. איך אפשר להזדהות עם אדם, שכל קשר ביוגרפי בינו לבינך הינו מקרי בהחלט, והכל דרך המוסיקה. אני חושב שהחלל הריק שנשמע דרך מילות שיריו משך אותי מאוד. במחשבה לאחור, יכול להיות שהייתי ילד קצת מוזר. "Inside me I feel alone and unreal and the way you kiss will always be a very special thing to me", הוא שר. וכשמתחילים מסע מוסיקלי בחיים עם אדם כזה, ההמשך חייב להיות מעניין.

 

תמונה #2

זה לקח קצת זמן, אבל בסוף הרשיתי לעצמי להקשיב למוסיקה שגם אנשים אחרים מקשיבים לה. זה קרה בעיקר בזכות רד הוט צ'ילי פפרז, שהגיעו בתקופה בה כנראה הייתי זקוק להם. את אלבום המופת Blood Sugar Sex Magic שמעתי לראשונה כשבידי מטאטא, מנקה יחד עם חברי הטוב מקלט מעופש, שלימים יהפוך לחוויה מוסיקלית מסוג אחר. המטאטא הפך מהר מאוד לאייר-גיטאר, ברגע שבדיעבד אני מבין שגילה לי מה זה מוג'ו, ומה זה אנרגיה טהורה ואמיתית.

 

תמונה #3

את ג'ון פרושונטה גיליתי דרך הדמעות, כמו הרבה דברים טובים בחיים. ביום חורפי וגשום חציתי את העיר בדרך לעוד שיעור גיטרה. לראשי כובע צמר עבה שלא שומר עלי יבש, אבל מגן על האוזניות. גיטרת פנדר נקייה, תיפוף מינימלי והפקה זעירה, והגשם שנשפך מהשמיים כמו מפל מתמזג בטבעיות עם הדמעות שכאילו נולדו עם השיר הזה.And have you seen how the cars when the pass they come your way, then they're speeding away? Coming to you and then going away, but for them nothing's changed, for them nothing's changed. עד היום לא תצליחו לשכנע אותי שפרושונטה לא מדבר עם מלאכים. אף אחד לא כותב שירים כאלה. הוא לימד אותי לאהוב להיות גיטריסט ומוזיקאי, והעניין שגיליתי בו מאותו יום גשום רק הלך וגדל, מעצם היותו אחד האנשים המעניינים ביותר שהזדמן לי "להכיר". למינימליות ולצניעות יש יכולת לרגש בצורה יוצאת דופן. כשנשאל על מוסיקה, הוא ענה כי "זה כאילו שאני במימד הרביעי ומישהו מבקש ממני לתאר את זה במילים, וזה כל העניין במימד הרביעי. אין מילים, אין סמלים, אין תמונות. זה הכל אנרגיה טהורה וויברציות". המוסיקה שג'ון יוצר היא כמעט על טבעית מבחינתי. ככל שהשנים עוברות עם השירים שלו לצידי, החיבור בין הצלילים לנשמה מתגבר. "אני מאמין שיש דברים שאנחנו לא רואים בעיניים, שהופכים כל רגע למה שהוא", הוא אמר פעם. "כל אדם עשוי מכמה אנשים, וכל מי שחי הוא כל מי שמת. אני פשוט חושב שזה הכל אנרגיה גדולה אחת שעובדת ביחד. אני רואה את העולם כמאוד מאוזן, מאוזן לגמרי ובצורה מושלמת". והדמעות זלגו כבר מהשיר הראשון.

 

תמונה #4

המכונית נוסעת לאילת, בצדדים מדבר לוהט, הרים ועצי שיטה בודדים, ובמערכת ניל יאנג. במקום ליהנות מהחיבור המושלם הזה, אני רק חושב על כמה זה מושלם. לא חווה, חושב. הקול השברירי של יאנג עם צבעי החול המתחלפים. הלאפ-סטיל גיטאר כאילו מנגנת על הכביש הרותח. אבל אני לא מסוגל ליהנות מזה ברגע האמת, רק לחשוב על איך הרגע הנפלא הזה מתקטלג אצלי בחיים. וזו התכונה השנואה עלי ביותר. לעתים אני לא חי את החיים בהווה, אלא מתייחס לדברים שקורים מנקודת מבט עתידית, או מנקודת מבטו של במאי, שעומד מאחורי המצלמה ומתרגש ממה שהוא רואה. עדיין לא הצלחתי להבין אם זה מפחדנות או פשוט מתוך הרגל רע, שנובע מצפייה ביותר מדי סרטים. הרי כולנו כוכבים בסרטים של עצמנו, ואיזו סצינה יכולה להיות יפה יותר מנסיעה במדבר עם ניל יאנג שר על אהבה והבטחות.

 

תמונה #5

שמיניסט, נוסע לבד באוטובוס לאילת, ג'ינס, גופיה, אולסטארז, החדש של פרל ג'אם באוזניות. מה יכול כבר לעצור אותי. אני חושב שיש כמה תקופות בחיים שבהם אתה מרגיש שאתה הרוקנ'רול בהתגלמותו. אני בטוח שיש לי עוד כמה כאלה בשרוול, אבל גיל 18 לעד ייחרט אצלי כתמונה הזו. כאחד שלא חווה את גל הפלאנל, דיסטורשן ו-ווקמן בתחילת שנות התשעים, זה היה פיצוי מבחינתי. I have tasted a life wasted and I ain't never coming back again צועק אדי וודר, צועק הרבה מעל מה שהנהג מנסה להגיד לי, אבל אני בסדר עם זה. זאת הרגשה שאני חושב שתשאר אצלי תמיד – כשפרל ג'אם מתנגנים, הכל מסביב מחוויר. לאחר זמן מה בנסיעה, עוברים לסרט שונה. השניה הראשונה של  Parachutes לוקחת אותי למקום אחר. הגיטרות משחקות כל כך יפה ביחד, וכיסוי הקלידים הופך את השיר לכמו חלום. הנוף הנשקף מהחלון של כביש 40 המצחיח אט אט משתלב נפלא עם השיר ומקבל צבעים חדשים, והכניסה של החשמלית מכשפת הכל. אני מרגיש כמו דמות בסרט של ג'ים ג'רמוש.

 

תמונה #6

עכשיו זה נראה לי מעט סכריני, אבל לפני כמה שנים התאהבתי, נשבר לי הלב, התאחה לי הלב, ועשיתי אהבה, והכל לצלילי ג'ון מאייר. הוא אולי נדוש מדי, אבל הוא שר על רומנטיקה שלא קיימת, מה שהפך אותה מבחינתי לדבר שיש להשיג. הוא ליווה אותי דרך מערכת היחסים הרצינית הראשונה שלי, עד כדי כך שהיום אני לא יכול לנתק את שני הדברים זה מזה. כשאתה לא יכול להקשיב לאמן מסוים אחרי פרידה, כנראה שהייתה שם אהבה גדולה. מצד שני, האהבה הגדולה ביותר שלי לא גרמה לי לדבר כזה. אולי בגלל זה זה נגמר. נקודה למחשבה.

 

תמונה #7

"חום נספג אל תוך הזפת, אני בדרך למקום אחר". סיבוב רגלי ביער אורה, העיר ירושלים פרושה לפני. השעה שעת דמדומים, ואני בדרך למקום אחר. אך רק בראשי. במציאות אני לבוש מדים ירוקים, שהם כמו תחפושת בשבילי, מסביבי גדר, והיער הריחני וההרים שמסביבי קוראים לי. "זה כבר שנה מאז עזבתי, לא ברור לאן אני הולך, לא זוכר מאיפה באתי, אור חלש עדיין לא דועך". אני יודע שזה לא מקומי, כל מה שאני רוצה זה לעופף אל על, אז בינתיים אני עושה סיבוב רגלי ביער אורה, בתוך הגדרות, ובאוזניות תנועת המרי, לוחצים על כפתורים בלב שאפילו אני לא מכיר. ככה זה, למסור עצמך לשיר, שייתן לך מה שאתה לא יכול לתת לעצמך. "על הדרך לאי שם", ובינתיים השמש שוקעת, ואני עולה לשמירה.

 

תמונה #8

כנראה שיש דברים שאדם יכול להבין רק באווירה מסוימת. וכך קורה שאני יושב על שטיח בחדרו החשוך למחצה של חברי הטוב, בתקופת ההתרגשות מהחיים החדשים שנתנו לנו במתנה, תופס את הראש עם הידיים ולא מאמין. פינק פלויד מופיעים מול אמפיתיאטרון ריק, בסרט שראיתי אינספור פעמים, אבל זה מרגיש כמו הפעם הראשונה. פתאום אני מבין, 10 שנים אחרי שהתחלתי להאזין למוסיקה – מה, איך, למה. אני מבין שחשוב להתחדש, כדי להתרגש. לא לבוסס בבוץ, כדי לגלות מחדש דברים שנראים מובנים מאליהם. פשוט כדי לא לדרוך במקום. ואין עוד להקה בהסטוריה שיכולה להדגים זאת כך, וכנראה שאין עוד רגע בחיים בו זה היה יכול לקרות.

 

תמונה #9

תמונה קטנה לסיום. ההווה. On bended knee is no way to be free, lifting up an empty cup, I ask silently all my destinations will accept the one that's me, so I can breathe.

Tags: , , , , , , , ,

245 Responses to “מסע זמני בחיים, בליווי תזמורת. או: מסע מוסיקלי לבינתיים, אגב החיים.”

 1. Great Post. You do a good job. Thanks again

 2. betsson bahisleri הגיב:

  I will add your blog to the list of useful websites on my informational site as I really do believe that my website followers would find your website to be very useful…

 3. betsson 909 הגיב:

  You made some great factors there. I did a hunt down on the matter and found nearly all of people will agree together with your blog site. I deliberate to take your current Feed nevertheless it doesn’t work. i’ll continue testing perhaps is a local issue.

 4. betsson 24 הגיב:

  One of my favorite books! Can not wait to see the film adaptation!!!!!!!!!

 5. betsson ab הגיב:

  Cool article. It’s about time to find interesting content for a change.

 6. Numbers Dobek הגיב:

  What i don't understood is actually how you are not actually much more well-liked than you might be right now. You're very intelligent. You realize therefore significantly relating to this subject, produced me personally consider it from a lot of varied angles. Its like men and women aren't fascinated unless it’s one thing to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs outstanding. Always maintain it up!

 7. Dian Stair הגיב:

  This really is a awsome write-up, i'm pleased I stubled onto. I've been trying to find guest writters for my blog so if you ever decide thats something you are interested in don't hesitate to contact me. I'll be back to look at out more of your articles later!

 8. My brother saved this webpage for me and I have been reading through it for the past several hours. This is really going to aid me and my friends for our class project. By the way, I enjoy the way you write.

 9. Adela Yeakle הגיב:

  Couldn´t be written any much better. Reading this post reminds me of my old room mate! He frequently kept talking about this. I will forward that article to him. Really sure he can have a great read. Thanks for sharing!

 10. Amanda הגיב:

  I feel like you could probably teach a class on how to make a great blog. This is fantastic! I have to say, what really got me was your design. You certainly know how to make your blog more than just a rant about an issue. Youve made it possible for people to connect. Good for you, because not that many people know what theyre doing.

 11. That was an amazing post you put up. ^^bI will visit this page frequently!

 12. Andrew הגיב:

  Thanks for taking the time to talk about this, I feel fervently about this and I take pleasure in learning about this topic. Please, as you gain information, please update this blog with more information. I have found it very useful.

 13. My bro saved this web publication for me and I have been going through it for the past several hours. This is really going to benefit me and my friends for our class project. By the way, I like the way you write.

 14. boxer dog training הגיב:

  Is it ok if I use a little part of your post on my new blog?I will link back to you so my readers could find youI couldn't find a contact forum so I'm commenting in your post.

 15. My brother saved this site for me and I have been reading through it for the past several hrs. This is really going to benefit me and my friends for our class project. By the way, I like the way you write.

 16. I completely agree with you!! Keep on posting! I will visit this blog when I have time!

 17. Andrew Pelt הגיב:

  The new Zune browser is surprisingly good, but not as good as the iPod's. It works well, but isn't as fast as Safari, and has a clunkier interface. If you occasionally plan on using the web browser that's not an issue, but if you're planning to browse the web alot from your PMP then the iPod's larger screen and better browser may be important.

 18. yemek tarifi הגיב:

  Her yöreye özgü en güzel yemek tarifleri bu web sitesinde yer almaktadir.

 19. Jamal Tarte הגיב:

  I discovered your blog on yahoo and checked a few of your early posts. I hope you will continue the very good work. I just added your RSS feed to my MSN News Reader. I'm seeing forward to reading more from you later on!

 20. isopure protein הגיב:

  Great blog post, however only some of the points were actually treated great, I believe digging deep for the topic to make it more informative will help much, will be looking forward to learn more

 21. New York Facelift הגיב:

  Thanks for your insight for the great written piece. I am glad I have taken the time to read this.

 22. Camping Equipment הגיב:

  Hrmm that was weird, my comment acquired eaten. Anyway I desired to say that it's great to know that someone else also mentioned this as I had trouble finding exactly the same info elsewhere. This was the initial spot that told me the answer. Thanks.

 23. Hello, i am not accustomed to passing comments on discussions, but i am quite astounded by this website, and so i will definitely visit again

 24. PS3 problems הגיב:

  Hello, i am not accustomed to passing comments on discussions, but i am quite astounded by this site, so i will definitely visit again

 25. ilahi הגיב:

  You're not the general blog writer, man. You certainly have something powerful to add to the web. Such a special blog. I'll return for more.

 26. ilahi dinle הגיב:

  Great post! I'm surely sharing this with my friends! Had fun reading it indeed.

 27. ilahiler הגיב:

  The article is great, I got the idea!

 28. Hi! This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.

 29. I feel like you could probably teach a class on how to make a great blog. This is fantastic! I have to say, what really got me was your design. You certainly know how to make your blog more than just a rant about an issue. Youve made it possible for people to connect. Good for you, because not that many people know what theyre doing.

 30. I'm obtaining an important minimal trouble I cant appear to be effective at subscribe your personal feed, I'm working with the search engines reader.

 31. Web SEO הגיב:

  Are you able to write another article about this subject simply because this post would be a bit tricky to comprehend? I simply couldnt leave your site before telling you that we really enjoyed the standard information you offer for your visitors Will be back often to check on new posts

 32. After research a few of the weblog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will probably be checking again soon. Pls try my website as well and let me know what you think.

 33. game online הגיב:

  Hrmm that was weird, my comment got eaten. Anyway I wanted to say that it's wonderful to understand that someone else also mentioned this as I had trouble finding the identical info elsewhere. This was the initial put that told me the answer. Thanks.

 34. new york skintyte הגיב:

  Credit for the great blog post. I am glad I have taken the time to read this.

 35. Hello to all I cannot realize how to add your site in my rss reader. Aid me, please

 36. Kreuzfahrten הגיב:

  Concise and well written, appreciate the data. Do you care if I post a number of this on my site basically incorporate a reference to this website?

 37. fluconazole 150mg הגיב:

  Between me and my husband we've owned more MP3 players over the years than I can count, including Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, etc. But, the last few years I've settled down to one line of players. Why? Because I was happy to discover how well-designed and fun to use the underappreciated (and widely mocked) Zunes are.

 38. sciatica exercises הגיב:

  I've been just reading through your website it's very well written! Just discovered this web site thru Bing, such a way to brighten my day! This really solved my problem, thank you!

 39. blues guitar solo הגיב:

  You certainly have some agreeable opinions and views. Your site provides a fresh consider the subject. I just added this feed to my bookmarks. I really enjoy reading you. Thanks!

 40. guitar scale blues הגיב:

  I apologise, but, in my opinion, you are not right. I'm assured. I can defend the position. Email me in PM, we'll talk. Thanks a lot for this information I'm already doing a bit of of these suggestions but there are lots of others which are a new comer to me.

 41. Sherley Valotta הגיב:

  Now, that's a nice beginning however i'll have to check into that a tad more. Will let you know what more there really is.

 42. I had this post saved some time ago but my computer crashed. I have since gotten a new one and it took me a while to come across this! I also in fact like the design though.

 43. Grover Chears הגיב:

  I’d come to accede with you here. Which is not something I typically do! I enjoy reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to speak my mind!

 44. You completed a few fine points there. I did a search on the topic and found the majority of people will consent with your blog.

 45. g0516 review הגיב:

  The magnificence of those blogging engines and CMS platforms is the lack of limitations and ease of manipulation that permits developers to implement abundant subject material and 'skin' the web site in these a way that with really little work 1 would never discover what it truly is creating the web site tick all with out limiting content material and effectiveness.

 46. Her yöreye özgü en güzel yemek tarifleri bu web sitesinde yer almaktadir.

 47. rijlessen הגיב:

  I had book-marked your webpage due to the fact I believe it is very useful to me. You discuss lots of educational posting. Keep up the wonderful work!

 48. I thought it was going to be some boring old publish, but it really compensated for my time. I will publish a link to this page on my weblog. I'm certain my visitors will locate that really useful

 49. I keep following what is the news speak about getting online with free streaming grant applications so I are already researching the top blog to get one.:)

 50. HP ink הגיב:

  I happened to stumble across this site trying to find different things, glad I stumbled into it though. Quite interesting.

 51. HP ink הגיב:

  You have made several good points there. I did so a search on the subject and found most folks should go along with using your blog.

 52. fheifhei הגיב:

  Man! It is like you read my mind! You seem to know so much about this, exactly like you wrote it inside it or something like that. I think that you could do with some images they are driving the message home a bit, besides that, this really is good blog. A great read. I'll definitely revisit again.

 53. Araba oyunlari oynamanin vazgeçilmez adresi.

 54. Birbirinden güzel araba oyunlari için sitemizi ziyaret ediniz.

 55. Birbirinden güzel araba oyunlari için sitemizi ziyaret ediniz.

 56. You have some honest ideas here. I done an investigation on the issue and discovered most peoples will agree with your blog. Next early period, the Beatles evolved considerably over time.

 57. spor oyunlari oyna הגיב:

  ARaba oyunlari oynamak için en kaliteli site.

 58. As a Newbie, I will be always browsing online for articles that may benefit me. Thanks

 59. kredi karti הגיב:

  You're not the general blog writer, man. You certainly have something powerful to add to the web. Such a special blog. I'll return for more.

 60. kampanyalar הגיב:

  Great post! I'm surely sharing this with my friends! Had fun reading it indeed.

 61. araba kampanyalari הגיב:

  Wow! It's like you read my mind! You seem to know so much about this, just like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, besides that, this is wonderful blog. A outstanding read. I will definitely return again.

 62. kampanyalar הגיב:

  I really enjoyed the site. That is always nice when you read something that is not only informative but entertaining. Outstanding!

 63. mlm training הגיב:

  I simply couldnt leave your site before letting you know that I really enjoyed the standard information you offer for your visitors Is going to be back often to check on on new posts

 64. I dont know very well what to convey! This blog is fantastic! Thats really not a really huge statement! however its all I could develop looking at this! You know a great deal relating to this subject!

 65. Falconry Days הגיב:

  Very interesting, I'm sure that those of us who spend most of our lives outdoors in the fresh air would agree!

 66. his will be the perfect blog site for any person who desires to find out about this subject. You recognize a lot its practically hard to argue with you (not that I really would want…HaHa). You absolutely set a brand new spin on a matter thats been created about for many years. Fantastic things, just excellent!

 67. Chanelle Nickolson הגיב:

  Nice site, what's the name of this theme?

 68. gaming addiction הגיב:

  Heya i will be the very first time here. I ran across this board and i also find It truly useful & it solved the problem out much. I'm hoping to give something back and aid others as if you aided me.

 69. Rosalinda Gaddis הגיב:

  Can I just say what a relief to search out someone who really is aware of what theyre speaking about on the internet. You positively know easy methods to deliver a problem to light and make it important. Extra people have to learn this and perceive this aspect of the story. I cant imagine youre no more popular since you positively have the gift.

 70. You completed a number of good points there. I did a search on the matter and found nearly all persons will consent with your blog.

 71. I thought it was going to be some boring old publish, but it really compensated for my time. I will publish a link to this page on my blog. I am sure my visitors will locate that really useful

 72. antifungal הגיב:

  I added your blog to bookmarks. And i’ll read your articles more often! Before this, it would be possible for the government to arrest you just based on whatever you were saying, if they didn't like it.

 73. En güzel araba oyunlari web sitesi bizim web sitemiz.

 74. Araba oyunu הגיב:

  Araba oyunlari oynamanin vazgeçilmez adresi.

 75. En kral araba oyunlarini oynamak için sitemize gelin.

 76. live cam girls הגיב:

  I got what you intend, thankyou for putting up.

 77. I must say this information was very interesting. I stumbled onto you using a google search and was rather thankful for your rank for this article.

 78. Kym Finizio הגיב:

  they playn michael jackson this is too funny

 79. this web site is my aspiration , very good pattern and perfect content material .

 80. tek tes pirlanta הגיב:

  Pirlanta almak istiyorsaniz piyasa arastirmasi yapmak için size yardimci olalim.

 81. Tek tas pirlanta הגיב:

  Pirlanta ile ilgili kafaniza takilan sorulari bize sorun sizin için yanitlayalim.

 82. Free Porn Videos הגיב:

  you got a very superb website, Glad I noticed it through yahoo.

 83. Pirlanta Yüzük הגיב:

  Pirlantanin tarihine bir göz atmaya ne derseniz. En çok nerede bulunur neden bu kadar pahalidir gelin göz atalim.

 84. Morgan Jeans הגיב:

  Ne'er knew this, thankyou for letting me know.

 85. game addiction הגיב:

  This web site can be a walk-via for all your information you wanted about this and didn't know who to inquire about. Glimpse here, and also you'll positively uncover it.

 86. Your place is valueble personally. Thanks!

 87. egipt wczasy הגיב:

  Completely understand what your stance in this matter! Although I would disagree on some of the finer details!

 88. I must say this article was very interesting. I found you with a google search and was rather impressed by your rank for this article.

 89. golden showers הגיב:

  Just desire to say your article is as amazing. The clearness in your post is just nice and i can assume you're an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 90. huizen curacao הגיב:

  Cheers regarding the post and I find yourself being back to read much more! Just checking out some blogs, seems a reasonably nice system you happen to become utilizing. I'm currently using WordPress for some my blogs but I'm not happy by using it up to now. Im searching to alter 1 of these a lot more than to a platform similar to yours (BlogEngine) like a trial operate. Anything in particular you would suggest?

 91. Vertical Jump הגיב:

  Pretty good submit. I just came across your blog and wanted to state that I have really appreciated reading your website posts.

 92. spiral stair הגיב:

  For me it is a truely good point of view. I meet people who rather say what they suppose others want to hear. Good and well crafted! I will come back to your website without a doubt!

 93. rijlessen הגיב:

  Well done! Really enjoyed reading through your article because of its wonderful concepts and unique views.

 94. I consider you made various nice points in the post.

 95. rijlessen הגיב:

  This kind of post will definitely hit to most followers. An excellent article and beneficial for its information. Thanks for sharing it up!

 96. Thanks for this information, saved me a few hours of trawling google!

 97. iddia sonuçlari הגיב:

  You made some great factors there. I did a hunt down on the matter and found nearly all of people will agree together with your blog site. I deliberate to take your current Feed nevertheless it doesn’t work. i’ll continue testing perhaps is a local issue.

 98. iddaa sonuçlari הגיב:

  I enjoy your style, the actual fact that your website is actually a little bit distinctive makes it so interesting, I get tired of discovering the same stuff just about all almost daily. I have I merely stumbled on this web page by you Many thanks.

 99. kronika sportu הגיב:

  fantastic post, very informative. I wonder why the other experts of this sector do not notice this. You should continue your writing. I am confident, you have a huge readers' base already!

 100. Carlos Sanjabi הגיב:

  Excellent blog , I’ve begin this insightful. A lot of accessible advice in it. I’m in fact because the advice on overweight. Associated with approved demography lipobind advised for abrasion out fat ingestion? In any added case, do analysis it out for. It’s able in my opinion. I’ve larboard a hotlink to. Thanks.

 101. reptile cases הגיב:

  Hey I just wanted to let you know, I really like the composition on your web site. But I am employing Chromium on a machine running version 9.10 of Crashbang Ubuntu and the look and feel aren't quite satisfying. Not a big deal, I can still fundamentally read the articles and look for for info, but just wanted to inform you about that. The navigation bar is kind of hard to use with the config I'm running. Keep up the great work!

 102. I've beeing looking the net for this information and i also wanted to thank u for this post. Also, just off topic, how can i find a copy of the theme? – 10x

 103. get your ex back הגיב:

  This is my first time I've visited here. I found a lot of interesting information inside your blog. From the a lot of comments on your posts, I guess I'm not alone! continue the impressive work.

 104. Thank you for keeping it up up to now with the latest. Good to get visiting your page once again, it's been years personally.

 105. your website is not showing up correctly during my browser. I'm glad to read this post, its a good one. I'm always searching for quality posts and articles which is what I discovered here, I hope you will be adding more in future. Regards

 106. tahmin הגיב:

  Pretty good post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts.Any way Ill be subscribing to your feed and I hope you post again soon It’s pretty simple with the dishwasher.

 107. tahminport הגיב:

  Cool post ! Cheers for, writing on my blog page mate! I will email you some time! I did not realise that.

 108. Hello. fantastic job. I did not picture this. This can be a remarkable story. Thanks!

 109. idddiaa programi הגיב:

  WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. ;)…

 110. tahminport הגיב:

  It is a actually good learn for me, Must admit that you’re one of the best bloggers I ever saw.Thanks for posting this informative article.

 111. Web Assistant הגיב:

  Thanks much for the great document. I am glad I've taken the time to learn this.

 112. If you're still on the fence: grab your favorite earphones, head down to a Best Buy and ask to plug them into a Zune then an iPod and see which one sounds better to you, and which interface makes you smile more. Then you'll know which is right for you.

 113. eczema treatment הגיב:

  Intresting aricles you determine here.It will likely be helpful to find anything more concerning this topic.Thanks for tell that information.With best regards!

 114. Cathey Demello הגיב:

  Hi! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be ok. I'm absolutely enjoying your blog and look forward to new posts.

 115. ps3 repairs הגיב:

  Cheers regarding the post and I will end up being to read much more! Just looking at some blogs, seems a reasonably nice system you happen to become utilizing. I'm currently making use of WordPress for some my blogs but I'm not happy by using it so far. Im searching to change 1 of them more than to some platform much like yours (BlogEngine) like a trial operate. Anything particularly you'd suggest?

 116. Lon Fontanilla הגיב:

  DollarCarClub.com – Win a Nissan GTR in November in our FREE Sweepstakes

 117. I've study few of the articles on your blog these few days, and that i truly much like your method of blogging. I bookmarked it to my top picks blog list and you will be checking back soon. Pls visit my site too and let me know your opinion.

 118. Your layout is really briliant. I will be using something similar for my very own site if you don't mind. I attempted to submit a remark earlier, nevertheless it hasn't shown up. I believe the spam filter might be broken

 119. I really enjoyed the site. That is always nice when you read something that is not only informative but entertaining. Outstanding!

 120. toner fiyatlari הגיב:

  You made some great factors there. I did a hunt down on the matter and found nearly all of people will agree together with your blog site. I deliberate to take your current Feed nevertheless it doesn’t work. i’ll continue testing perhaps is a local issue.

 121. Pretty good post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts.Any way Ill be subscribing to your feed and I hope you post again soon It’s pretty simple with the dishwasher.

 122. toner dolum הגיב:

  You made some great factors there. I did a hunt down on the matter and found nearly all of people will agree together with your blog site. I deliberate to take your current Feed nevertheless it doesn’t work. i’ll continue testing perhaps is a local issue.

 123. fiber constipation הגיב:

  when i came here i figured it was going to be filled with boring information, but really it came out to be quite useful. keep writing!

 124. Thank you for the article, it was nice to learn something. :))

 125. hürriyete ilan הגיב:

  Thank you for the article, it was nice to learn something. :))

 126. Thank you for the article, it was nice to learn something. :))

 127. posta vefat ilan הגיב:

  Thank you for the article, it was nice to learn something. :))

 128. Althea Sickel הגיב:

  Aw, this was a really nice post. In idea I would like to put in writing like this additionally – taking time and actual effort to make an excellent article… however what can I say… I procrastinate alot and certainly not appear to get something done.

 129. James Wahs הגיב:

  All I can say is protect it up. This blog is so needed inside of a time when everybody just wishes to talk about how numerous people someones cheated on their spouse with. I imply, give thanks to you for bringing intelligence back to net, its been sorely missed. Outstanding things. positive keep it coming!

 130. tinnitus miracle הגיב:

  Im not certain I totally concur along with you on this post. However I am always amenable to fresh concepts. Might need to think about it. Useful site anyway. I'm speechless. This can be a excellent weblog and really enticing too. Great work! That's no longer actually much coming from an amateur publisher much like me, nevertheless it's all I may just say after diving into you. Nice grammar and vocabulary. Now not like other blogs. You in point of fact know very well what you?re referring to too. Such a great deal that you helped me wish to explore more. Your weblog has come to be a stepping stone for me, my pal.

 131. online casino הגיב:

  Online casino poses against test. Online casino fudges above the major. An important envy soles test. How can test closure online casino? Test condenses online casino opposite the ploy.

 132. Rozanne Nembhard הגיב:

  I just essential to thanks for taking the time for you to reply to my situation in this kind of a prompt method. You both actually opened my eyes. We now have read what you wrote more and more and it all helps make a lot perception. I value it inside the bottom of my heart!

 133. Arron Whittenberg הגיב:

  This website online can be a walk-through for all the info you needed about this and didn’t know who to ask. Glimpse right here, and you’ll undoubtedly discover it.

 134. I've been searching Google for ages to find the information that you have wrote, thank for the share.

 135. I simply added your web site to my favorites. I like reading your posts. Is it okay to publish part of this on my website if I post a link to this webpage?

 136. The blog was absolutely fantastic! Lots of great information and inspiration, both of which we all need!

 137. Great Web site! I wanted to ask if I could site some of your site and use a few things for a school assignment. Please drop me an email whether its ok or not. Thanks

 138. I simply added your web page to my favorites. I love reading your posts. Is it okay to publish thing about this on my website basically post a link back to this webpage?

 139. Rosa Dundas הגיב:

  Odd this put up is totaly unrelated to what I was searching google for, nonetheless it surely was previously listed on the first page. I suppose your doing something proper if Google likes you adequate to position you at the first page of a non similar search.

 140. Thank you for the awesome knowledge covered here in your blog, this can be a little quiz for the blog visitors. Just who proclaimed the next quote? . . . .A lie gets halfway all over the world before the truth has a chance to get its pants on.

 141. Bunny Deshields הגיב:

  Excellent blog here! Also your site loads up fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 142. I had fun reading your blog post hope you post more really enjoyable articles in the future.

 143. Andrew Pelt הגיב:

  An attention-grabbing discussion is worth comment. I feel that you must write extra on this subject, it may not be a taboo topic but usually persons are not enough to talk on such topics. To the next. Cheers

 144. coin stores online הגיב:

  Pretty insightful post. I never thought it was this simple after all. I had spent a lot of my time looking for someone to explain this topic clearly and you are the only one that ever did that. Kudos to you! Keep it up

 145. Anton Dess הגיב:

  I’d come to clinch the deal with you one this subject. Which is not something I usually do! I love reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment!

 146. You have made various nice points in the post. I'd have to think about this more.

 147. You have quite a good point of view and that i quite like it. You enjoying an optimistic feedback with this. Your site has helped me a great deal to bring back more confidence in myself. Thanks! Ive recommended it to my friends as well.

 148. I enjoy your wp theme, can you mind telling me in places you download it from? Thank-you ahead of time!

 149. emo sex הגיב:

  Thankyou for this post it has been very informative i hope to see more cool posts from you

 150. The article is great, I got the idea!

 151. auto rijlessen הגיב:

  This type of blog post will surely hit to many viewers. An excellent content and valuable for its content. Many thanks for posting it up!

 152. Leroy Mcgeehan הגיב:

  There may be noticeably a bundle to find out about this. I assume you made certain nice factors in features also.

 153. carpet fitters הגיב:

  nice article thanks for the info very helpful

 154. carpet fitter הגיב:

  great blog a good read will search for more blogs like this

 155. westex carpets הגיב:

  great article very informative will be back again to visit soon

 156. westex carpets הגיב:

  very good article thanks for the info

 157. Victorina Landucci הגיב:

  I truly agree with how you feel towards this topic, it's such an necessity yet, people has not realized it :p Hopefully everyone starts realizing about it and begin living it!

 158. How to get rid of back and chest acne? I have been breaking out on my chest and back. It's getting worse and Proactive is working on my face but I am not sure how or what to use to get rid off my body acne. Advice?

 159. best coffee maker הגיב:

  What a great blog. I spend days on the web reading blogs, about lots of unique subjects. I have to first of all give kudos to whoever created your theme and second of all to you for writing what i are only able to describe as a fantastic post.

 160. Appreciate another good write-up. Wherever else could anyone have that type of details on this kind of a ideal way of writing? I have a presentation subsequent week, and Im towards the search for this sort of knowledge.

 161. boston florists הגיב:

  Thanks a lot for putting this up, it had been quite handy and showed me a great deal.

 162. sites like groupon הגיב:

  Pretty insightful post. Never thought it was this straightforward in the end. I had spent a great deal of my time looking for anyone to explain this topic clearly and you're the only one that ever did that. Kudos to you! Keep it up

 163. I simply added your web page to my bookmarks. I really like reading you. I'd never have discovered this by myself!

 164. The article is great, I got the idea!

 165. I Am doing a fiverr gig myself i'm selling 1000 auto-aprove blogs for only a fiver! its amazing

 166. Ammie Leverich הגיב:

  Your place is valueble for me. Thanks!…

 167. excellent article very helpful will visit again one day

 168. Maxi Cosi הגיב:

  I've study some of the articles on your blog these couple of days, and that i truly like your method of blogging. I bookmarked it to my favorites blog list and you will be checking back soon. Pls visit my site too and tell me your opinion.

 169. carpet fitters הגיב:

  very good article thanks for the info

 170. Kylie Voshell הגיב:

  I dont quite agree with what you're trying to say.. Is this even worth arguing about? It's quite pointless.. But it is your opinion so I still respect it somewhat lols

 171. mar fisher shoes הגיב:

  Great website. I see that you know very well. I`m waiting to read even more.

 172. Vera Deforge הגיב:

  Great article. Waiting for more.

 173. garanti eticaret הגיב:

  The article is great, I got the idea!

 174. Delena Guilbe הגיב:

  That is the proper blog for anyone who desires to seek out out about this topic. You notice a lot its almost laborious to argue with you (not that I truly would need…HaHa). You positively put a brand new spin on a subject thats been written about for years. Nice stuff, just nice!

 175. Qiana Kolman הגיב:

  Wonderful website you've made.. Truly, one of the best I've seen and I was actually interested in what you were writing! You should consider making another site, with even more interesting of topics lol 😀

 176. PS3 repair הגיב:

  Nice thoughts. Much like your site design too. continue the good work. Haha, wow. I checked that link out, but following a lot of googling, i discovered a much better one.

 177. sell ukash הגיב:

  Sorry for the huge review, but I'm really loving the new Zune, and hope this, as well as the excellent reviews some other people have written, will help you decide if it's the right choice for you.

 178. eczema treatment הגיב:

  Just keep making good content. Precisely what I needed! I've been browsing the search engines all day long for any decent article such as this…

 179. The Zune concentrates on being a Portable Media Player. Not a web browser. Not a game machine. Maybe in the future it'll do even better in those areas, but for now it's a fantastic way to organize and listen to your music and videos, and is without peer in that regard. The iPod's strengths are its web browsing and apps. If those sound more compelling, perhaps it is your best choice.

 180. ukash to webmoney הגיב:

  Hands down, Apple's app store wins by a mile. It's a huge selection of all sorts of apps vs a rather sad selection of a handful for Zune. Microsoft has plans, especially in the realm of games, but I'm not sure I'd want to bet on the future if this aspect is important to you. The iPod is a much better choice in that case.

 181. gIt is really good post, but I don't see everything completely clear, specifically for someone not involved with that topic. Anyway quite interesting to me.

 182. atkins diet הגיב:

  Many thanks because of this valuable written piece. I undoubtedly enjoyed going through it and will definitely discuss it with everyone.

 183. I really like this post a lot. I will certainly return. Hope which i can read more helpful posts then. Will be sharing your knowledge wonderful my associates!

 184. Buy Dermitage הגיב:

  Great website you have here, it was very fun to read up on your post! I'll constantly drop by to your blog so I hope you continue making fun and interesting posts like this one ^_^

 185. Buy Dermitage הגיב:

  You have an amazing site filled with useful information that I can relate to my own life 😀 I've decided to bookmark your site so hopefully you continue to update it daily haha.

 186. I want to thnkx for the time you have made in writing this blogpost. I am hoping the same best work from you in the future too. In fact your creative writing skill has inspired me to begin my own blog now. Truly the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is really a fine illustration of it.

 187. I signed up to your rss feed! Will you post much more about this theme? Precisely what I required to get. Really clear and valuable post. I am certainly a violator of numerous of those guidelines.

 188. Kelley Alongi הגיב:

  No disrespect.. But I'd say I have to disagree with what you're saying. Just being truthful.. But, great website none the least haha 😀

 189. toner dolum הגיב:

  En güvenilir toner dolum firmasi istanbul anadolu yakasinda ve tüm türkiyede.

 190. toner dolum הגיב:

  Gün içinde acil toner dolum hizmetleri için firmamizi arayabilirsiniz.

 191. how to fix a xbox הגיב:

  I simply couldnt leave your site before letting you know which i really enjoyed the standard information you offer for your visitors Will be back often to check on on new posts

 192. Party poker bonus הגיב:

  Warning: the Web could comprise traces of nuts. ~Author Unknown

 193. Glenda Sebero הגיב:

  Interesting post but unfortunately I'd have to disagree with you on this one. Although I may disagree I still support you as how confident you are on your writing lol

 194. Jamar Montey הגיב:

  Your side of the story was quite amazing.. Yet I'm unable to agree with your opinion cause I feel the total opposite.. haha. Although I may disagree I still support you as how confident you are on your writing lol

 195. Shayne Chewning הגיב:

  Your posts were very interesting.. But sadly I did not agree with them much :/ But it's just my opinion and I only count as one person so why would that matter :p

 196. Coy Gully הגיב:

  Interesting post but unfortunately I'd have to disagree with you on this one. But it's just my opinion and I only count as one person so why would that matter :p

 197. This website has got plenty of extremely useful information on it! Thank you for informing me. I have to admit which i was interested in the look of your site but it is really quite appealing. Awesome job, continue the good work

 198. Michiko Sypult הגיב:

  Your posts were very interesting.. But sadly I did not agree with them much :/ But it's just my opinion and I only count as one person so why would that matter :p

 199. eczema remedies הגיב:

  gIt is actually good post, but I don't see everything completely clear, specifically for someone not involved in that topic. Anyway very interesting in my experience.

 200. Ted Valdez הגיב:

  I needed to say Thank You for providing this information, youre carrying out a great job using the site…

 201. Merrill Vansice הגיב:

  The posts you made were very interesting. Add more additional info and I'll call you perfect 😉

 202. Kendall Metty הגיב:

  The posts you made are really useful. I would like you to update us with more information.

 203. luxury bedding הגיב:

  After i open up your Feed it gives me a lot of garbled text, is the issue on my end? Just thought I'd comment and say cool theme, did you make it yourself? Looks really good!

 204. Giovanna Tatis הגיב:

  I enjoy your style, the actual fact that your website is actually a little bit distinctive makes it so interesting, I get tired of discovering the same stuff just about all almost daily. I have I merely stumbled on this web page by you Many thanks.

 205. Denise Leonesio הגיב:

  I truly enjoy looking through on this web site , it has got superb content .

 206. Moira Macmahon הגיב:

  Don't really understand what you're trying to get at here.. Sounds like you're just hating haha :p I believe it's crazy if anyone else is thinking the same way you are lmao.

 207. Dulcie Smolinsky הגיב:

  I had a very fun time reading up on your pages and it was truly an interesting topic to talk about. I thank God that I found a website like yours, truly because it was nice to know about other peoples' opinions hehe, hope you write more posts similar to this!

 208. Emmie Wyrostek הגיב:

  Awesome blog, interesting posts and very good content you got here.

 209. data recovery הגיב:

  I have to say that I slightly disagree, but no biggie. Do you people have a facebook or twitter fan page?

 210. Technological progress has merely supplied us with extra efficient means for going backwards. – Aldous Huxley

 211. Tiffany Sharp הגיב:

  Straight to the idea and written well, I appreciate for the post. I merely wish there has been more goodies on the web today, thanks and can God Bless…

 212. Oliva Mcqueeny הגיב:

  I just got out of bed and I am already reading your articles. This means something! Really useful information. Thnkx!

 213. dollhouse bookcase הגיב:

  Pretty impressive post. I just stumbled upon your site and desired to say which i have really enjoyed reading your opinions. Any way I�ll be returning and I we do hope you post again soon.

 214. braun shavers הגיב:

  Seriously that is precisely the advice that I have been hunting to get! You really got to appreciate Google simply for delivering us right to your website!

 215. provillus review הגיב:

  I noticed something as well about this topic on another blog.Amazingly, your linear perspective on it is diametrically opposite to what I read before. May I post part of this on my page if I post a mention of the this site?

 216. This is really a very cool blog, thanks a lot for this! I've read a great deal about this topic within the past and I agree with you.

 217. carpet הגיב:

  great blog a good read will search for more blogs like this

 218. hiya all, I was just checkin' out this site and I really like the foundation of the article, and have nothing to do, so if anyone wants to have an interesting discussion about it, please contact me on POF, my name is jack robechaud

 219. Good post, thanks. I just signed up to your blog rss feed. I appreciate your time and effort spent on this short article, bad it took me this long to find it but as they say top quality is difficult to locate. Keep it up.

 220. ps3 repair הגיב:

  A thoughtful opinion and ideas I will use on my blog. Youve obviously spent some time about this. Thank you!

 221. porno הגיב:

  I enjoy your style, the actual fact that your website is actually a little bit distinctive makes it so interesting, I get tired of discovering the same stuff just about all almost daily. I have I merely stumbled on this web page by you Many thanks.

 222. naturamax הגיב:

  Great site here. Many websites like yours cover subjects that cant be found in print. I dont understand how we've got on Many years ago with just magazines and newspapers.

 223. free penis pills הגיב:

  I needed to appreciate this interesting I definitely loved every little bit of it. I've you bookmarked your website to look at the latest stuff you post.

 224. You got fantastic nice ideas there. I made a research on the topic and got most peoples will agree with your blog.

 225. Significant web page, keeping me from updated

 226. Elisha Henebry הגיב:

  Wow! It's like you read my mind! You seem to know so much about this, just like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, besides that, this is wonderful blog. A outstanding read. I will definitely return again.

 227. Lindsey Tomasulo הגיב:

  My mate and I were just talking over this particular issue, jane is continually seeking to prove me wrong! I will show her this particular write-up not to mention rub it in a little!

 228. hey anyone, I was just checkin' out this blog and I really enjoy the basis of the article, and have nothing to do, so if anyone wants to have an interesting discussion about it, please contact me on skype, my name is rick johnson

 229. cityville cheats הגיב:

  hi all, I was just checkin' out this blog and I really like the foundation of the article, and have nothing to do, so if anyone wants to have an interesting conversation about it, please contact me on POF, my name is jacob smith

 230. Shalon Twyford הגיב:

  Great article. Waiting for more.

 231. mar fisher shoes הגיב:

  Great article. I see that you know the topic. I am looking forward to read more.

 232. marc fisher boots הגיב:

  Wonderful website. I see that you know what are you writing about. I am waiting to read some more.

 233. Ezekiel Birnie הגיב:

  Great article. Waiting for more.

 234. Aw, this was a really terrific post. In theory I'd resembling just before write similar to this too – taking time along with real effort on the road to make a stately piece of writing… nevertheless what can I say… I procrastinate alot plus never seem en route for get anything done

 235. Shameka Near הגיב:

  First, allow commend your uncloudedness during this topic. I’m an expert on this theme, but after registering your article, my understanding has created substantially. Please tolerate me to snap up your rss stay contact with any incoming updates. Solid career and can offer it on to supporters and my internet site followers. href="http://cluj-napoca.buysale.ro/anunturi/cluj.html.">Anunturi Cluj

 236. download dsi games הגיב:

  Reall skillful post. I liked conception it in addition to will put in it just before my bookmarks.

 237. We have exceptionally similar views, merit for the post.

 238. איזה יאיר הגיב:

  כל פעם אני מגלה מחדש איך סיד בארט (ואיתו ביחד או לחוד – למרות ההבדל המוזיקלי הדי גדול – פינק פלויד המוקדמים שלו) חוזר כמו הד מהעבר לתפוס אותי לעוד כמה רגעים בחיים.
  עבודה טובה נדב, זכית בסמיילי.

 239. אסתי כ. הגיב:

  איזה כיף של פוסט. קראתי מספר פעמים.
  כתיבה מצוינת. השילוב המוזיקלי בתוך מבנה הפרוזה, טוב מאד.

  מומלץ אצלי במוזיקה.

 240. ניקולס בר זיו הגיב:

  בקוראי את הקטע עשיתי בית ובדק..לא ריסנתי תחושות, מיד חשתי אי צדק..כשלי, אבנים של כאב, בפסיפס המסע…ולך, תמונות ססגוניות, באלבום לראווה..

  • nadavno הגיב:

   אצל כולנו יש אבנים כהות יותר ופחות. צייר לך את המסע בצבעים עליזים, זה המעט שאנחנו יכולים לעשות

כתיבת תגובה

It sounds like SK2 has recently been updated on this blog. But not fully configured. You MUST visit Spam Karma's admin page at least once before letting it filter your comments (chaos may ensue otherwise).

This is a blog At.CorKy.Net